Povrchové úpravy šperků

Pro vyšší lesk, delší životnost či jinačí odstín se při výrobě šperky ošetřují povrchovou úpravou. V tomto článku Vám přiblížíme, jaké nejčastější povrchové úpravy existují a k čemu jsou vhodné.  

Rhodiování

Rhodium je tvrdší než stříbro, což výrazně zpomaluje černání stříbra (oxidace). Také zajišťuje vyšší odolnost proti poškrábání a působení chemických látek. Rhodiovaný povrch je antialergický. Barva rhodia je lesklá a velmi oblíbená, jelikož se podobná bílému zlatu. Nanášení rhodia neboli rhodiování je proces, při kterém se na povrch šperku nanáší tenká vrstva rhodia nejčastěji pomocí elektrolýzy.

Platinování

Platinování má nanášecí postup stejný jako u rhodiování ovšem pomocí platiny. Platina je odolný kov, tudíž se používá, aby prodlužoval životnost šperků. Barva platiny je matnější, šedivější a tmavší než u rhodia, ale velká výhoda oproti rhodiu je jeho cena, která je takřka poloviční.

Oxidace

Jedná se o cílenou oxidaci (černání), kdy kyslíkem či jinými chemikáliemi necháváme určité části šperku zčernat. Což na šperku dodává jedinečný starožitný, vintage vzhled. Pečlivě kontrolovaná oxidace zvýrazňuje detaily, jako jsou rytiny a textury, čímž zlepšuje vizuální kontrast a čitelnost.

E-pokrytí (e-nátěr, e-coating)

E-pokrytí je metoda, která využívá elektrický proud k nanesení organického laku na povrch šperku. Tato průhledná lakovaná vrstva chrání stříbro před poškrábáním a prodlužuje jeho lesk a životnost.

Stříbření

Stříbření je nanesení stříbra nejčastěji ryzího (999) na šperk. Tato vrstva nám přináší vyšší lesk a lepší ochranu proti poškrábání. Nejčastěji bývá ještě kombinovaná s e-nátěrem, který se aplikuje úplně jako poslední.

Zlacení

Zlacení je technika nanášení tenké vrstvy zlata na stříbrný povrch elektrolýzou. Nejčastěji se používá zlacení žlutým nebo růžovým zlatem různých ryzostí. Tato úprava je převážně estetická a dodává šperkům luxusní zlatý vzhled.

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz